Asset Publisher
Organizacja Nadleśnictwa
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.
Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.
Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.
Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.
Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu.
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz.
Dział Finansowo - Księgowy zajmuje się sprawami związanymi finansami nadleśnictwa Do jego zadań należy w szczególności: prowadzenie ewidencji i formalno – rachunkowej kontroli dokumentów, sporządzanie planów finansowych, analiz i sprawozdawczości, rozliczanie działalności gospodarczej i administracyjnej oraz terminowe egzekwowanie wszelkich należności i regulowanie zobowiązań.
Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.
Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.
Asset Publisher
"Las do góry nogami"
"Las do góry nogami"
Wielu z nas na pewno obawia się tych małych ssaków, ze względu na to, że nieraz słyszało o tym, że komuś nietoperz wkręcił się we włosy. W skrajnych przypadkach można było zasłyszeć miejską legendę o tym, że kiedyś komuś spróbowały wyssać krew. Dziś w ramach akcji #LasDoGóryNogami przybliżymy fakty i mity o nietoperzach.
Nietoperze piją krew
Prawda, ale dotyczy to tylko trzech gatunków na około 1400 znanych nam. Są to Diphylla ecaudata, Desmodus rotundus, Diaemus youngi, które zamieszkują głównie Amerykę Południową oraz Środkową i nie są odnotowywane na terenie Europy. Zazwyczaj ich działanie polega na nacięciu, przy użyciu zębów (w ich ślinie znajdują się substancje znieczulające, przez co ofiara nie czuje ukłucia), skóry zwierząt hodowlanych i zlizywaniu wyciekającej krwi. Pobierają niewielką ilość krwi.
Gatunki występujące w Polsce żywią się głównie owadami. Nietoperz w ciągu jednej nocy potrafi zjeść aż 3000 komarów! Na świecie spotykane są gatunki, które mogą żywić się owocami, czy nektarem roślin.
Wplątują się we włosy
Fałsz. Nietoperze dzięki echolokacji są w stanie ustalić, że nie tylko nasze głowy stają im na przeszkodzie, ale fryzury także są dla nich dużą przeszkodą.
Śpią głową w dół
Prawda. Nietoperze, w porównaniu do innych ssaków, mają dość duże serce w stosunku do całego ciała. Duże serce i duża objętość wyrzutowa pozwalają nietoperzom odpoczywać do góry nogami. W sercu mają też odpowiednie zastawki zapobiegające cofaniu się krwi, a tętnice, żyły i naczynia włosowate są specyficznie zbudowane.
Wisząc w dół nie męczą się i nie napinają mięśni.