Asset Publisher Asset Publisher

Organizacja Nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz.

Dział Finansowo - Księgowy zajmuje się sprawami związanymi finansami nadleśnictwa Do jego zadań należy w szczególności: prowadzenie ewidencji i formalno – rachunkowej kontroli dokumentów, sporządzanie planów finansowych, analiz i sprawozdawczości, rozliczanie działalności gospodarczej i administracyjnej oraz terminowe egzekwowanie wszelkich należności i regulowanie zobowiązań.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.
 

Regulamin organizacyjny Nadleśnictwa Starachowice dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wspomnienie Powstania Styczniowego

Wspomnienie Powstania Styczniowego

17 stycznia leśnicy z Nadleśnictwa Starachowice uczcili rocznicę powstania styczniowego otwierając przystanek historyczno – turystyczny „Dąb Rębajły”

W dniu 17.01.2019 r. na skraju wsi Budy Brodzkie, w Puszczy Iłżeckiej odbyło się uroczyste otwarcie obiektu „Powstanie styczniowe- polska droga do wolności. Przystanek historyczny „Dąb Rębajły”, które było wspólnym przedsięwzięciem Nadleśnictwa Starachowice i Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krynkach. Obiekt zlokalizowany jest w miejscu, w którym 17.01.1864 r. rozpoczęła się zwycięska bitwa o Iłżę. Droga do prawdy i wolności znaczona jest krzyżami, dlatego upamiętniając powstańczą walkę o ojczyznę w obrębie przystanku stanęły trzy krzyże. Upamiętniając 100-lecie śmierci płk. Karola Kality rosnący w obrębie przystanku wiekowy dąb szypułkowy otrzymał imię „Dębu Rębajły”.

Podczas uroczystości Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu, przybliżył historię bitwy pod Lubienią (Brodami) oraz Iłżą. Głos zabrał również Paweł Lubieniecki, dyrektor generalny Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, reprezentujący Agatę Wojtyszek, wojewodę świętokrzyskiego. Wśród gości obecny był także Jan Chryzostom Czachowski, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn – potomek Dionizego Czachowskiego, który był dowódcą powstania styczniowego.

Elementami podkreślającymi rangę wydarzenia były sztandary leśne oraz Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu. Po raz kolejny leśnikom towarzyszył Małogoski Oddział Powstańczy 1863 r., który oddał salwę honorową.

Przystanek wyposażony jest w ławki i tablice informacyjne przybliżające postać płk. K. Kality „Rębajły”, opis przebiegu bitwy o Iłżę w 1864 r. oraz mapę „Puszczy Iłżeckiej”, na której zaprezentowano miejsca historyczne związane z powstaniem styczniowym. Opiekę nad przystaniem leśnicy przekazali mieszkańcom miejscowości Budy Brodzkie, a akt przekazania Ryszard Bis, Nadleśniczy Nadleśnictwa Starachowice złożył na ręce Joanny Kutery, sołtys sołectwa Budy Brodzkie.