Asset Publisher Asset Publisher

Skały pod Adamowem

Rezerwat geologiczno-florystyczny

Rezerwat został utworzony na mocy Zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 27 czerwca 1995 r.
Jego celem jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych wychodni piaskowców dolnotriasowych. Powierzchnia rezerwatu wynosi 8,98 ha.
Rezerwat zlokalizowany jest na terenie leśnictwa Lubienia
Głównym argumentem przemawiającym za objęciem wymienionego terenu ochroną rezerwatową jest występowanie dolnojurajskich skałek, które ze względu na swoje walory krajobrazowe, a także niezaprzeczalne wartości naukowe, winny zostać nienaruszone.Skałki te ciągną się wzdłuż zbocza dolinki około 1 km i osiągają wysokość do 6 m. Omawiane skałki są rozczłonowane przy czym długość członów jest zmienna od kilku do kilkudziesięciometrowych. Górne powierzchnie skałek są równe lub minimalnie sfalowane i stanowią przedłużenie górnej krawędzi zbocza doliny. Obok dużych form morfologicznych występują również liczne drobne urzeźbienia skałek w postaci głębokich owalnych wgłębień podzielonych koronkowymi skalnymi żeberkami.
Niezależnie od wartości naukowych wynikających z geologicznej budowy i morfologii skałek, mają one ciekawą florę składającą się z licznych porostów mchów i paproci (między innymi zanokcica skalna, paprotka zwyczajna).
Nie bez znaczenia jest również ponad 100 letni drzewostan porastający górną krawędź zbocza doliny o typowym dla lasów starachowickich składzie boru sosnowego (Querco roboris - Pinetum).
Dominującym gatunkiem na terenie rezerwatu jest sosna w wieku 94-124 l, ponadto swój udział w składzie gatunkowym drzewostanu zaznaczają: dąb (124 l) i brzoza 84-94 l.
Na terenie rezerwatu występują gleby brunatne właściwe.
Piaskowce budujące skałki są przeważnie drobno i średnioziarniste, mają kremowe, jasnoszare i szarożółte zabarwienie. W piaskowcach tych obserwować można szereg rzadkich i ciekawych form teksturalnych.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Las nie płacze

Las nie płacze

W dniu 28.05.2014 roku, odbył się finał konkursu pt. „Las nie płacze, gdy go wycinamy. Nowe życie drzew w wyrobach z drewna”. Konkurs został zorganizowany przez Nadleśnictwo Starachowice i Towarzystwo Przyjaciół Lasu Koło „Kotyzka”. Honorowy Patronat objęli Starosta Starachowicki, oraz Prezydent Miasta Starachowice. Współorganizatorem finału było Starachowickie Centrum Kultury.

Przez kilka miesięcy uczestnicy konkursu realizowali zadania edukacyjno promocyjne, zarówno na terenie starachowickich lasów jak i w swoich szkołach.

W części finałowej uczniowie zaprezentowali przedstawienia słowno – muzyczne.

W konkursie wzięło udział 7 szkół:

1. III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. K. K. Baczyńskiego, ul. Gliniana 10a, 27 – 200 Starachowice.

2. Gimnazjum nr 2, ul. Iłżecka 39, 27-200 Starachowice.

3. Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza, ul. Leśna 2, 27 – 206 Starachowice

4. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kamili i Józefa Spytków w Mircu, Mirzec Stary, 27-220 Mirzec.

5. Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy, ul. Staszica 16, 27-200 Starachowice.

6. Szkoła Podstawowa nr 9, im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej, ul. Mrozowskiego 5, 27-200 Starachowice

7. Zespół Placówek Oświatowych, ul. Kościelna 10, 27 – 215 Wąchock.

 

Występy szkół oraz pozostałe zadania konkursowe oceniało pięcioosobowe Jury, w skład którego weszli przedstawiciele: Towarzystwa Przyjaciół Lasu Koło KOTYZKA, Starostwa Powiatowego, Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska,  Urzędu Miejskiego w Starachowicach oraz Starachowickiego Centrum Kultury.

Jury przyznało dwa równorzędne pierwsze miejsca w dwóch kategoriach wiekowych, dwa wyróżnienia dla szkół oraz jedno wyróżnienie indywidualne. Ponadto przyznano Specjalną Nagrodę Starosty Starachowickiego i Specjalne Nagrody Prezydenta Starachowic.

Wyniki Konkursu:

I miejsce w kategorii szkół podstawowych: Publiczna Szkoła Podstawowa w Mircu.

I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych: Gimnazjum nr 2 w Starachowicach.

I wyróżnienie: Zespół Placówek Oświatowych w Wąchocku.

II wyróżnienie: Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Starachowicach.

Nagroda Specjalna Starosty Starachowickiego: Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Starachowicach.

Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Starachowice: wszystkie szkoły z terenu Starachowic.

Wyróżnienie indywidualne: Michał Cieślik z Gimnazjum nr 2 w Starachowicach.

Trzy pierwsze szkoły zaprezentują swoje przedstawienia podczas Jarmarku u Starzecha w dniu 01.06.2014 od godziny 15.00.

Uczniowie brali ponadto czynny udział w konkursach przyrodniczych zorganizowanych przez pracowników Nadleśnictwa Starachowice. Nagrodami były sadzonki buka zwyczajnego, forma purpurowa oraz publikacje  informacyjno promocyjne dotyczące Nadleśnictwa Starachowice i Puszczy Iłżeckiej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za udział w Konkursie, Jury za pracę w Komisji Konkursowej oraz Starachowickiemu Centrum Kultury za udostępnienie Sali oraz obsługę techniczną wydarzenia.

Zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie, który zostanie niebawem ogłoszony.