Lasy regionu

Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha i są bardzo zróżnicowane, podobnie jak lesistość tego terenu. Wiele z nich przetrwało dawne osadnictwo i nadal tworzy zwarte leśne obszary. Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Inne wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca są bardziej rozdrobnione, ale także cenne i mające swoją specyfikę.

Polskie lasy

Poland is in the European lead, while concerning the area of all forests. They cover about 29,2 % of the country territory, and grow within the area of 9,1 million hectares. The overwhelming majority of the forests is state owned, of which almost 7,6 million hectares are managed by the State Forests National Forest Holding..

PGL Lasy Państwowe

The State Forests National Forest Holding is the largest organisation in the European Union managing forests, which belong to the State Treasury and celebrating its 90 anniversary this year.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

X Dary Świętokrzyskich Lasów w Parku Miejskim w Kielcach

X Dary Świętokrzyskich Lasów w Parku Miejskim w Kielcach

Tegoroczne Dary Świętokrzyskich Lasów zorganizowane przez świętokrzyskich leśników wspólnie z Miastem Kielce i Radiem Kielce były wyjątkowo udane. O powodzeniu pikniku zdecydowała lokalizacja w centrum miasta, tematyka związana z przyrodą i zdrowiem, partnerzy i wystawcy z całą gamą aktywności oraz możliwość udziału w akcjach proekologicznych i różnorodny program na scenie.

Miejscem tegorocznego pikniku, który odbył się 8 września był po raz pierwszy Park Miejski w Kielcach. Leśnicy w ten sposób skierowali się ku społeczności Kielc. Lasy wokół tego miasta są lasami o ogromnym znaczeniu społecznym, a leśnicy są w stałym kontakcie i współpracują, zarówno z samorządem, jak i mieszkańcami. Organizacja wydarzenia w centrum blisko 200-tysięcznego miasta sprawiła, że wielu mieszkańców to tu postanowiło spędzić upalną, wrześniową niedzielę.

Tegoroczny piknik zorganizowali Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk wraz z Radiem Kielce i Miastem Kielce.

Wydarzenie otworzyli Agata Wojda, prezydentka Kielc, Adam Wasiak, dyrektor RDLP w Radomiu oraz Joanna Gergont i Paweł Gągorowski z Radia Kielce wraz z partnerami pikniku. Zgodnie podkreślili znaczenie lasów i wzajemnej współpracy dla dobra miasta i przyrody.

Ze względu na suszę i brak grzybów niewiele osób zdecydowało się na grzybobranie, organizowane tradycyjnie przed piknikiem. Tym razem był to spacer z leśnikiem i poszukiwanie innych darów lasu. Inaczej było z piknikiem, tu przybyło kilka tysięcy osób. Można było na nim poznać skarby natury kryjące się w świętokrzyskich lasach, zarówno na stoiskach, jak i wystawie „Dary Lasu” o ziołach, owocach, grzybach leśnych oraz innych darach lasu.

Stoiska wystawowe związane z przyrodą przygotowały nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”, Świętokrzyski Park Narodowy, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku, Zielarski Kącik Karii. Stowarzyszenie Ostrower pokazywało możliwości uprawiania turystyki rowerowej na przykładzie sieci singletracków utworzonej wspólnie z leśnikami w Paśmie Jeleniowskim Gór Świętokrzyskich. Krwiodawcy lub mieszkańcy, którzy przynieśli elektrośmieci otrzymali sadzonki drzew ze szkółki leśnej w Nadleśnictwie Daleszyce.

Leśnicy wraz z organizacjami partnerskimi przygotowali quizy i konkursy, atrakcje dla dzieci oraz wystawy prezentujące skarby świętokrzyskich lasów i możliwości uprawiania sportu, turystyki i rekreacji w lesie. Opowiadali o zmianach w gospodarowaniu w związku z lasami społecznymi. Można było poznać osiągnięcia leśnictwa – jego współczesne i tradycyjne aspekty w związku z jubileuszem 100-lecia Lasów Państwowych. Leśnicy pokazali jak dbają o lasy, chronią je i spełniają różnorodne potrzeby społeczne związane z nimi. Prezentowali też projekty z zakresu retencji, ochrony przyrody i ochrony przeciwpożarowej lasów. Dla fanów nowych technologii był pokaz dronów, ich zastosowania w ochronie przeciwpożarowej lasów, ochronie lasu i ochronie przyrody. Ogromnym powodzeniem cieszył się warsztat dotyczący budowania budek dla ptaków. Można było także obejrzeć różne typy budek, schronów dla nietoperzy i ich mieszkańców oraz domki dla dzikich zapylaczy.

Partnerzy ZOZ MSWiA w Kielcach, Kielecka Izba Aptekarska, RCKiK, Centrum Odchudzania Olgi Chaińskiej, Harcerski Szczep Buki ZHP Kielce przygotowali wiele aktywności związanych z profilaktyką zdrowia. O tym jak ustrzec się kleszczy i chorób przez nie przenoszonych opowiadali specjaliści z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, natomiast ratownicy z Kwalifikowana Pierwsza Pomoc – Świętokrzyskie pokazywali jak fachowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.

Hitem była smaczna niespodzianka z grzybów – tym razem kocioł zupy grzybowej ugotował Mirosław Ciołak, popularny świętokrzyski kucharz, który przygotował danie na bazie borowików, aż 1 000 porcji! Po zupę ustawiła się kolejka i trzeba przyznać, że smakowała amatorom potraw z darów lasu.

Uczestnicy pikniku z zainteresowaniem oglądali pokaz rzeźbienia w drewnie, a najmłodsi rysowali „Drzewo Marzeń”. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji i animacji. Zorganizowano też jarmark artykułów z darów natury.

Na scenie można było posłuchać leśnej i myśliwskiej muzyki w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu oraz sygnalistów i sokolników z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku. Wystąpiło też wiele zespołów, zarówno dziecięcych i młodzieżowych, jak i wykonujących popularne szlagiery muzyczne.