Widok zawartości stron
Zamówienia publiczne
Konserwacja (odmulanie) istniejących rowów i przepustów celem odprowadzenia wody opadowej z terenów leśnych Nadleśnictwa Starachowice, leśnictwo Majówka, Bugaj, Gadka, Michałów, Lubienia, Klepacze
Nr sprawy: ZG.270.1.12.2015
Data opublikowania: |
2015/07/02 |
Tryb postępowania: |
przetarg nieograniczony |
Data składania ofert lub wniosków: |
2015/07/17 |
Pliki do pobrania:
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia
Projekt budowlany - załącznik nr 1 do SIWZ
Przedmiar robót załącznik nr 2 do SIWZ
Specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych - załącznik nr 3 do
SIWZ
Załączniki nr 4,6,7,8,9,10 do siwz
Wzór Umowy wraz z załącznikami nr 5a, 5b, 5c – załącznik nr 5 do SIWZ
Karta gwarancyjna – załącznik nr 6 do umowy
BUDOWA STANOWISKA INFRASTRUKTURY TURYSTYCZNEJ NA TERENIE NADLEŚNICTWA STARACHOWICE NA DZIAŁCE EWIDENCYJNYJ NR 97/1201
Data opublikowania: | 2015/06/17 |
Tryb postępowania: | przetarg nieograniczony |
Data składania ofert lub wniosków: | 2015/07/03 |
REMONT OGRODZENIA SZKÓŁKI LEŚNEJ KUTERY - II postępowanie
Data opublikowania: | 2015/06/09 |
Tryb postępowania: | przetarg nieograniczony |
Data składania ofert lub wniosków: | 2015/06/25 |
POZOSTAŁE ZAMÓWIENIA PUBLICZNE
Najnowsze aktualności
"Kiedy Nas już nie stanie, kamienie o Was mówić będą"
"Kiedy Nas już nie stanie, kamienie o Was mówić będą"
W rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, leśnicy z Nadleśnictwa Starachowice złożyli po raz kolejny hołd poległym Leśnikom, członków Ruchu Oporu i Partyzantów, którzy w latach okupacji Niemieckiej, jak brzmi napis na pamiątkowej tablicy, „Jako pierwsi Patrioci podjęli zgodną walkę o wyzwolenie ojczyzny”.
W rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, leśnicy z Nadleśnictwa Starachowice złożyli po raz kolejny hołd poległym Leśnikom, członków Ruchu Oporu i Partyzantów, którzy w latach okupacji Niemieckiej, jak brzmi napis na pamiątkowej tablicy, „Jako pierwsi Patrioci podjęli zgodną walkę o wyzwolenie ojczyzny”.
Tereny leśne w minionych okresach były ostoją w strategii walk wolnościowych i miejscem schronienia dla ludzi uciekających przed działaniami wojennymi. Podczas trwania II Wojny Światowej las stanowił tarczę ochronną dla walczących o wolność. Tu rozegrało się wiele ważnych bitew, miały miejsce liczne akcje dywersyjne i drobne potyczki. Prawie z każdym fragmentem lasów Puszczy Iłżeckiej wiąże się historia pisana krwią bohaterów walczących o wolność.
W warunkach konspiracji i walk partyzanckich samo miejsce zamieszkania i praca leśników ustawiło ich na pierwszej linii frontu waliki z nieprzyjacielem. Stałymi formami współpracy leśników w działalności bojowej i gospodarczej ruchu oporu był: wywiad, łączność, przewodnictwo po terenach leśnych, podejmowanie zrzutów, ubezpieczanie grup bojowych, transport broni i rannych, dostawa żywności oraz funkcje kierownicze i dowódcze na różnych szczeblach.
Jedną z wyróżniających się postaci tamtego okresu był zastępca głównego nadleśniczego tych lasów inż. Antoniego Wyporka pseudonim „Sęp” kpt. Rezerwy Wojska Polskiego, który wraz z nadleśniczym Józefem Pierożyńskim, leśniczym Wacławem Nowickim oraz pracownikiem nadleśnictwa Kazimierzem Strużyńskim utworzyli w 1939 r. pierwszą w rejonie jednostkę konspiracyjnego Wojska Polskiego, pod nazwą „Służba Zwycięstwu Polski” przemianowaną wkrótce na „Związek Walki Zbrojnej”. Po zmianie nazwy związku, Antoni Wyporek został mianowany Komendantem Obwodu Armii Krajowej „Iłża”, obejmującego swym zasięgiem tutejsze lasy oraz miasta: Lipsko, Iłża, Starachowice i Skarżysko.
W leśniczówce Kutery, jako pracownik nadleśnictwa, mieszkał i działał w czasie okupacji Eugeniusz Dymitrow vel Flis – pseudonim „Robur”, który jako były zawodowy oficer WP pełnił funkcję Pierwszego Oficera Komendy Obwodu AK Iłża.
Zlokalizowane we wnętrzu kompleksu leśnego leśniczówki i gajówki stanowiły dogodny punkt oparcia dla organizacji zbrojnych, miejsce schronienia dla ludzi prześladowanych przez okupanta, były ośrodkami oświaty szkolnej i szkolenia wojskowego, ośrodkami pomocy dla ludności i konspiracyjnego podziemi. Najbardziej znaną wśród podziemia leśniczówką, była leśniczówka w Klepaczach z Leśniczym Marianem Langerem, często odwiedzana przez Antoniego Hedę-Szarego, dowódcę oddziałów partyzanckich AK oraz generała brygady Wojska Polskiego. Wsławił się on wieloma akcjami, w tym rozbiciem więzień w Starachowicach, Kielcach oraz Końskich i uwolnieniem przetrzymywanych tam więźniów.
W czasie okupacji, środowisko partyzantów i leśników ściśle współpracowało stawiając skuteczny opór nieprzyjacielowi. Podkreślając tą współpracę, wyrażając naszą wdzięczność za patriotyczne czyny bohaterów tamtego okresu, Nadleśnictwo Starachowice w ramach obchodów rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w dawnej leśniczówce Klepacze, w 2018 r. , otworzyło Izbę Partyzancką im. Generała Antoniego Hedy – Szarego oraz Izbę Leśną. Łącząc i zachowując o zapomnienia historię tych dobrze współpracujących środowisk. Izba Partyzancka poświęcona jest partyzantom walczącym w lasach starachowickich. Izbę leśną - zorganizowano na wzór kancelarii leśnictwa z okresu międzywojennego, gromadząc liczne pamiątki.
Kolejne pokolenia leśników, pamiętają i z szacunkiem wspominają „ludzi lasu”, bohaterów walk wolnościowych: partyzantów, leśników, zwykłych robotników leśnych tamtego okresu, z pokorą dziękujemy za ich pracę, poświęcenie, cierpienie i ofiarę złożoną z tego co najcenniejsze – ofiarę życia.
Cześć ich pamięci.