Widok zawartości stron
Zamówienia publiczne
Konserwacja (odmulanie) istniejących rowów i przepustów celem odprowadzenia wody opadowej z terenów leśnych Nadleśnictwa Starachowice, leśnictwo Majówka, Bugaj, Gadka, Michałów, Lubienia, Klepacze
Nr sprawy: ZG.270.1.12.2015
Data opublikowania: |
2015/07/02 |
Tryb postępowania: |
przetarg nieograniczony |
Data składania ofert lub wniosków: |
2015/07/17 |
Pliki do pobrania:
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia
Projekt budowlany - załącznik nr 1 do SIWZ
Przedmiar robót załącznik nr 2 do SIWZ
Specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych - załącznik nr 3 do
SIWZ
Załączniki nr 4,6,7,8,9,10 do siwz
Wzór Umowy wraz z załącznikami nr 5a, 5b, 5c – załącznik nr 5 do SIWZ
Karta gwarancyjna – załącznik nr 6 do umowy
BUDOWA STANOWISKA INFRASTRUKTURY TURYSTYCZNEJ NA TERENIE NADLEŚNICTWA STARACHOWICE NA DZIAŁCE EWIDENCYJNYJ NR 97/1201
Data opublikowania: | 2015/06/17 |
Tryb postępowania: | przetarg nieograniczony |
Data składania ofert lub wniosków: | 2015/07/03 |
REMONT OGRODZENIA SZKÓŁKI LEŚNEJ KUTERY - II postępowanie
Data opublikowania: | 2015/06/09 |
Tryb postępowania: | przetarg nieograniczony |
Data składania ofert lub wniosków: | 2015/06/25 |
POZOSTAŁE ZAMÓWIENIA PUBLICZNE
Najnowsze aktualności
Czas w las: Lasy Puszczy Iłżeckiej
Czas w las: Lasy Puszczy Iłżeckiej
Wakacyjny wypoczynek nie musi wiązać się z dalekimi podróżami. Mając wolny weekend można wyruszyć na poznanie swojej małej ojczyzny. Leśną wędrówkę ułatwi strona czaswlas.pl. To miejsce z informacjami o obiektach turystycznych znajdujących się na terenie Lasów Państwowych - w całej Polsce jest ich aż 17 tys.
Lasy zarządzane przez Nadleśnictwo Starachowice, będące częścią Puszczy Iłżeckiej, rozciągające się na północ od rzeki Kamiennej, skrywają wiele różnorodnych turystycznych i historycznych miejsc. Liczne mogiły skryte wśród drzew, świadczą o toczonych walkach. Mocno rozwinięty ośrodek górniczo-hutniczy w XIX i na początku XX w. silnie eksploatujący lasy Puszczy Iłżeckiej, zostawił trwałe ślady w krajobrazie leśnym. Pomimo intensywnego użytkowania lasu i działalności górniczej, w wielu miejscach zachowały się fragmenty cennych, słabo przekształconych ekosystemów. Obecnie, kolejne pokolenia lasu zacierają ślady przeszłości zarówno te wojenne, jak i przemysłowe. Dziś, liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe oraz usytuowane przy nich przystanki turystyczne, dają wytchnienie i odpoczynek.
Rezerwat Rosochacz
Przygodę w odkrywaniu okolicznych lasów, warto rozpocząć od leśnictwa Lubienia. Znajduje się tam Rezerwat przyrody „Rosochacz”, położony przy drodze Starachowice – Lubienia. Nazwa rezerwatu pochodzi od drzew o rosochatym pokroju – z licznymi rozwidleniami pni, konarów, korzeni. Rezerwat o pow. 30,44 ha chroni wielogatunkowe drzewostany o bogatej strukturze, zajmujące żyzne i silnie uwilgotnione siedliska powstałe z namułów rzeki Świętojanki. O mozaice siedlisk świadczy bogata lista spotykanych roślin runa leśnego, zaczynając od pospolitych jak: borówka czarna, zawilec gajowy, kopytnik, śmiałek pogięty, liczne turzyce i kosmatki kończąc na roślinach objętych ochroną np. lilia złotogłów czy mchy z rodzaju Sphagnum. Unikatowe walory przyrodnicze rezerwatu udostępnione są do zwiedzania dzięki ścieżce edukacyjnej z licznymi planszami edukacyjnymi, mostkami i kładkami umożliwiającymi dotarcie do najbardziej podmokłych miejsc.
Rezerwat Rosochacz (arch. nadleśnictwa)
Rezerwat Skały pod Adamowem
Rezerwat przyrody „Skały pod Adamowem”, to drugi rezerwat znajdujący się na terenie leśnictwa Lubienia, jego powierzchnia to 8,98 ha. Usytuowany w lasach między miejscowościami Adamów i Lubienia, posiada całkiem odmienny charakter od poprzedniego rezerwatu, chroni naturalne odsłonięcia piaskowców z dolnej jury, które przybierają przeróżne formy skałek: progi, ściany, ambony, bloki skalne wraz z występującą w ich pobliżu roślinnością - licznymi mchami i paprociami np. zanokcica skalna lub paprotka zwyczajna. Bloki skalne mają około 6 m wysokości i ciągną się przez ok. 1 km. Miłośnicy wspinaczki mogą tu spróbować swoich sił na specjalnie wytypowanych drogach wspinaczkowych.
Rezerwat Skały pod Adamowem (arch. nadleśnictwa)
Zapadnie Doły i Dąb Maciek
Kolejnym ciekawym miejscem wartym odwiedzenia są tzw. Zapadnie Doły. Obszar zjawisk krasowych występujących w leśnictwie Klepacze opisywany był już w pierwszej połowie XX wieku przez
S. Różyckiego w artykule pt. ”Przyczynki do znajomości krasu Polski. II „Zapadnie Doły” we wschodniej części Lasów Starachowickich.” opublikowanym w Przeglądzie Geograficznym T. XXII w 1950 r. Podłoże skalne w tym rejonie stanowi fragment rozległych czwartorzędowych wychodni węglanowych utworów jury górnej. Zapadnie Doły stanowią zespół nieckowatych zagłębień o szerokości od kilku do kilkudziesięciu metrów i głębokości do kilku metrów. Najciekawszą z przybranych form krasowych jest dolinka zakończona ponorem, czyli miejscem, gdzie okresowo płynąca woda znika pod powierzchnią gruntu. W pobliżu ponoru rośnie pomnik przyrody ponad 400 letni dąb „Maciek”. Drzewo otrzymało taką nazwę po Macieju Klepaczu, który pod koniec XIX wieku był leśniczym w leśnictwie Klepacze.
Dąb Maciek, Zapadnie Doły (arch. nadleśnictwa)
Leśniczówka Klepacze
W samym sercu Puszczy Iłżeckiej, warto odwiedzić dawną leśniczówkę Klepacze, w której obecnie utworzono Izbę Partyzancką oraz Izbę Leśną. Izba Partyzancka poświęcona jest działalności gen. Antoniego Hedy „Szarego”, który w czasie II wojny światowej był dowódcą ugrupowań AK stacjonujących w okolicznych lasach. Generał „Szary” wsławił się wieloma akcjami, w tym rozbiciem więzień w Starachowicach, Kielcach i Końskich oraz uwolnieniem przetrzymywanych tam więźniów.
W Izbie Leśnej znajdują się pamiątki historyczne z okresu międzywojennego. Liczne fotografie, dokumenty historyczne, umundurowanie oraz inne cenne eksponaty związane z pracą leśniczego
w ubiegłym wieku.
Dawna leśniczówka leśnictwa Klepacze (D. Pomorska)
A dla odważniejszych… noc w lesie
W Nadleśnictwie Starachowice od maja br. niezależnie od pory roku, można nocować w lesie w ramach programu „Zanocuj w lesie”. Celem programu jest umożliwienie bezpiecznego i legalnego nocowania w lesie na wyznaczonym obszarze. Wyznaczony obszar wyróżnia się mozaiką siedlisk leśnych, różnorodnością gatunkową roślin i zwierząt. Przed wyruszeniem do lasu warto zapoznać się
z informacjami znajdującymi się na stronie internetowej Nadleśnictwa, szczególnie z mapką,
którą można pobrać również na telefon oraz z regulaminem obszaru. Próbując swoich sił, polecamy stosowanie zasad Leave No Trace, w wolnym tłumaczeniu „nie zostawiaj po sobie żadnego śladu”. Warto wcześniej sprawdzić prognozę pogody, by spędzona noc w lesie była bezpieczna. Zapraszamy!