Wydawca treści
Monitoring lasów HCVF 2020
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF- High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Starachowice podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2020 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których realizowano prace gospodarcze i zaistniały zdarzenia nadzwyczajne.
Wyniki monitoringu przeprowadzonego za 2020 r.:
- Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace wskazane w planie gospodarczym 2020 roku oraz prace dodatkowe związane z realizacją bieżących potrzeb hodowlano-ochronnych – zał. nr 1 do niniejszego podsumowania.
- Realizując prace gospodarcze w roku 2020, w Nadleśnictwie Starachowice służby terenowe zwracały uwagę na zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz do utrzymania właściwego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych.
- Wykonywane w 2020 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
- Na terenie lasów HCVF w roku 2020 miało miejsce 20 pożarów zgodnie z lokalizacją wskazaną w zał. nr 2. Pożary w oddz. 157l na pow. 0,14ha oraz 159c na pow. 2,25ha, miały charakter całkowity jednak nie wpłynęło to w znaczący sposób na funkcje przypisane tym lasom. W ramach czynności gospodarczych dokonano przygotowania gleby w celu odnowienia powierzchni wiosną 2021r. Pozostałe pożary dotyczyły powierzchni pokrywy gleby, bez uszkodzenia drzewostanu, nie miały negatywnego wpływu na walory lasów HCVF.
W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2020r. szkody abiotyczne w uprawach spowodowane suszą oraz lokalnym podtopieniem – zał. 3. Stwierdzono szkody biotyczne związane z występowaniem jemioły wymagające wykonania cięć jednostkowych drzew opanowanych w stopniu destrukcyjnym – zał. 4. Ponadto usunięto drzewa opanowane przez przypłaszczka granatka, kornika ostrozębnego i smolika znaczonego – zał. 5. Odnotowano, w lasach HCVF występowanie huby korzeni, opieńkowej zgnilizny korzeni, mączniaka dębu oraz osutki sosny – zał. 6.
Powstałe uszkodzenia oraz występowanie grzybów, z uwagi na niewielką powierzchnię oraz charakter lokalny, nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.
- Na powierzchniach lasów HCVF w 2020r realizowano inwestycję polegającą na wybudowaniu stałych składnic drewna w oddz. 173 l, 173g, 172 l, 172m Leśnictwa Michałów. Inwestycja objęła powierzchnię 0,38ha stanowiącą mniej niż 1% sumy powierzchni w/w wydzieleń HCVF. Uwzględniając powyższe inwestycja pomimo, iż w swym zakresie dokonała trwałej zmiany powierzchni leśnej to w odniesieniu do całej powierzchni wydzielenia nie miała istotnego negatywnego wpływu na walory lasów HCVF.
- Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
- W roku 2020 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.