Wydawca treści
Monitoring lasów HCVF 2021
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Starachowice podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2021 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których realizowano prace gospodarcze i zaistniały zdarzenia nadzwyczajne.
Wyniki monitoringu przeprowadzonego za 2021 r.:
- Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace wskazane w planie gospodarczym 2021 roku oraz prace dodatkowe związane z realizacją bieżących potrzeb hodowlano-ochronnych – zał. nr 1 do niniejszego podsumowania.
- Realizując prace gospodarcze w roku 2021, w Nadleśnictwie Starachowice służby terenowe zwracały uwagę na zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz do utrzymania właściwego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych.
- Wykonywane w 2021 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
- Na terenie lasów HCVF w roku 2021 miały miejsce dwa pożary zgodnie z lokalizacją wskazaną w zał. nr 2. Pożar w oddz. 186g o pow. 0,01ha L-ctwa Michałów oraz oddz. 124h-99 o pow. 0,03ha, L-ctwa Majówka objęły powierzchnię pokrywy gleby, bez uszkodzenia drzewostanu, nie miały negatywnego wpływu na walory lasów HCVF.
- W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2021r. szkody biotyczne – zał. 3. Związane były głównie z występowaniem jemioły. Prace sanitarne w tym zakresie polegały na wykonaniu jednostkowych cięć drzew opanowanych w stopniu destrukcyjnym w ramach użytków przygodnych. W oddz. 50b L-ctwa Lubienia wykonano zabieg o charakterze TPN polegający na cięciu sanitarnym jodły zainfekowanej przez jemiołę (defoliacja aparatu asymilacyjnego w rozmiarze ponad 60%, z przebarwionym igliwiem). Odnotowano również szkody biotyczne spowodowane obecnością kornika ostrozębnego. Prace sanitarne w tym zakresie polegały na wykonaniu jednostkowych cięć drzew opanowanych. Wskazane szkody, z uwagi na swój charakter nie miały znaczenia gospodarczego oraz nie wpłynęły negatywnie na walory lasów HCVF.
- W ramach szkód biotycznych odnotowano ponadto występowanie huby korzeni oraz mączniaka dębu, opieńkowej zgnilizny korzeni i osutki sosny. Lustracja w okresie wegetacyjnym, powierzchni objętych ww. czynnikami, nie wykazała przedwczesnej defoliacji oraz obumierania drzew opanowanych, co stanowi o braku negatywnego znaczenia zarówno gospodarczego jak i wpływającego na walory lasów HCVF.
- Z dniem kiedy Decyzje Wojewody Świętokrzyskiego nr 8/20 z dnia 30.10.2020 r. oraz nr 3/21 z dnia 21.05.2021r. o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie obwodnicy Starachowic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 744 stały się ostateczne, grunty Nadleśnictwa stanowiące lasy HCVF 4.1. wg poniższej lokalizacji:
- Leśnictwo Bugaj oddz.: 137a,c,d,f,i,h,g, 138b,c, 139c,f,g,h, 140f,j na łącznej powierzchni 5,89ha,
- Leśnictwo Majówka oddz.:23f,h, 48g,m, 110d,g,k,m, 124h,i na łącznej powierzchni 1,2ha,
nie podlegają zarządowi Nadleśnictwa Starachowice.
8. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
9. W roku 2021 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.
10. W roku 2021 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF prosimy zgłaszać do biura Nadleśnictwa Starachowice.