Wydawca treści
Monitoring lasów HCVF 2022
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Starachowice podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2022 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których realizowano prace gospodarcze i zaistniały zdarzenia nadzwyczajne.
Wyniki monitoringu przeprowadzonego za 2022 r.:
- Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace wskazane w planie gospodarczym 2022 roku oraz prace dodatkowe związane z realizacją bieżących potrzeb hodowlano-ochronnych – zał. nr 1 do niniejszego podsumowania.
- Realizując prace gospodarcze w roku 2022, w Nadleśnictwie Starachowice służby terenowe zwracały uwagę na zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz do utrzymania właściwego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych.
- Wykonywane w 2022 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
- Na terenie lasów HCVF w roku 2022 miał miejsce jeden pożar lasu - Leśnictwo Majówka, w oddz. 167i. Pożar dotyczył pokrywy gleby na powierzchni 0,02ha, bez uszkodzenia drzewostanu i nie miał negatywnego wpływu na walory lasów HCVF.
- W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2022r. szkody biotyczne – zał. 2. Związane były głównie z występowaniem jemioły. Prace sanitarne w tym zakresie polegały na wykonaniu jednostkowych cięć drzew opanowanych w stopniu destrukcyjnym w ramach użytków przygodnych. Odnotowano pojedyncze przypadki występowania huby korzeni, mączniaka dębu, opieńkowej zgnilizny korzeni oraz osutki sosny. W leśnictwie Bugaj, oddz. 52i-01 usunięto pojedyncze drzewa opanowane przez kornika ostrozębnego. W/w działania nie miały istotnego znaczenia zarówno gospodarczego jak i negatywnie wpływającego na walory lasów HCVF.
- W 2022r. na terenie lasów HCVF zinwentaryzowano szkody abiotyczne, związane głównie z wystąpieniem okiści śnieżnej – zał. nr 3. Niezwłocznie przystąpiono i wykonano niezbędne zabiegi ukierunkowane na zachowanie właściwego stanu sanitarnego lasu, minimalizując tym samym negatywny wpływ na walory lasów HCVF. W przypadku szkód powierzchniowych dokonano uprzątnięcia śniegołomów i wywałów przygotowując powierzchnie do odnowienia w 2023r. W uprawach Odnotowano również szkody związane z niedoborem wody (susza), przymrozkami późnymi i podtopieniami. Ze względu na wczesną fazę rozwojową upraw dokonano niezbędnych poprawek poprzez dosadzenie właściwych gatunków drzew eliminując tym samym negatywny wpływ na walory wynikające z kategorii HCVF.
- Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów HCVF.
- W roku 2022 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.
Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF prosimy zgłaszać do biura Nadleśnictwa Starachowice.