Lasy regionu

Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha i są bardzo zróżnicowane, podobnie jak lesistość tego terenu. Wiele z nich przetrwało dawne osadnictwo i nadal tworzy zwarte leśne obszary. Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Inne wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca są bardziej rozdrobnione, ale także cenne i mające swoją specyfikę.

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podziękowaliśmy krwiodawcom za ich bezcenny dar

Podziękowaliśmy krwiodawcom za ich bezcenny dar

Wydarzenie „Choinka dla życia” zorganizowane przez Lasy Państwowe oraz Narodowe Centrum Krwi zakończyło się kolejny raz dużym sukcesem. Podczas akcji na terenie RDLP w Radomiu w pięciu punktach (Radom, Kielce, Końskie, Grójec, Chlewiska) rozdano blisko 470 świątecznych drzewek. Udało się zebrać 170 985 ml krwi i jej składników w regionie radomskim i świętokrzyskim.

„Choinka dla życia” to inicjatywa Lasów Państwowych, której celem była promocja szczytnej idei krwiodawstwa. W organizacji akcji uczestniczyło również Narodowe Centrum Krwiodawstwa.

18 grudnia w ponad 89 miejscach w całej Polsce, w tym w Radomiu, Kielcach, Końskich, Grójcu i Chlewiskach każdy, kto oddał krew, otrzymał choinkę od leśników.

W regionie radomskim i świętokrzyskim leśnicy przekazywali choinki w pięciu lokalizacjach:

- Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr Konrada Vietha w Radomiu przy ul. Limanowskiego 42 w Radomiu – koordynacja RDLP w Radomiu i Nadleśnictwo Radom przy wsparciu organizacyjnym Nadleśnictwa Marcule.

- Oddział terenowy RCKiK w Radomiu w Grójcu – budynek Urzędu Miasta i Gminy Grójec – koordynacja Nadleśnictwo Grójec;

- Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach przy ul. Jagiellońskiej 66 w Kielcach – koordynacja Nadleśnictwo Kielce przy wsparciu organizacyjnym Nadleśnictwa Daleszyce;

- Oddział Terenowy Poboru Krwi w Końskich RCKiK w Kielcach – szpital powiatowy w Końskich – koordynacja Nadleśnictwo Barycz przy wsparciu organizacyjnym Nadleśnictwa Radoszyce;

- Budynek Przedszkola w Chlewiskach, ul. Szkolna 6 – koordynacja Nadleśnictwo Skarżysko, akcja w partnerstwie ze stowarzyszeniem EKIPA Lodowcowa Chlewiska.

Choinki przekazane podczas akcji pochodziły z nadleśnictw: Barycz, Chmielnik, Daleszyce, Dobieszyn, Grójec, Kielce, Kozienice, Łagów, Marcule, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom, Skarżysko, Starachowice, Staszów, Suchedniów, Zagnańsk i Zwoleń.

W akcji mógł wziąć udział każdy, kto nie wykazywał przeciwwskazań zdrowotnych do oddania krwi. Drzewka rozdawane w ramach akcji pochodziły ze specjalnych plantacji. Każde drzewko przyozdobiono bombką z życzeniami oraz podziękowaniem za szlachetny gest donatora. Na bombce znalazła się również instrukcja jak pielęgnować naturalną choinkę w domu.

Krwiodawcy na stoiskach edukacyjno-informacyjno-promocyjnych mogli także porozmawiać z leśnikami i zwiększyć swoją wiedzę o zrównoważonej gospodarce leśnej, ochronie przyrody i społecznych funkcjach lasu.

Krew oddało także wielu leśników, w tym pracownicy Nadleśnictwa Stąporków, Marcule i Grójec.

Krwi nie da się wyprodukować w laboratorium, można ją jedynie otrzymać od krwiodawców. Oddawanie krwi jest szlachetnym działaniem, które warto promować, nie tylko podczas świąt.