Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja Nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz.

Dział Finansowo - Księgowy zajmuje się sprawami związanymi finansami nadleśnictwa Do jego zadań należy w szczególności: prowadzenie ewidencji i formalno – rachunkowej kontroli dokumentów, sporządzanie planów finansowych, analiz i sprawozdawczości, rozliczanie działalności gospodarczej i administracyjnej oraz terminowe egzekwowanie wszelkich należności i regulowanie zobowiązań.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.
 

Regulamin organizacyjny Nadleśnictwa Starachowice dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wystawa przyrodnicza INWAZJA

Wystawa przyrodnicza INWAZJA

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy przyrodniczej INWAZJA dotyczącej problemu gatunków obcych w środowisku przyrodniczym. Wernisaż odbędzie się 20 grudnia tego roku, a wystawę można będzie oglądać do 31 marca 2025 r. w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. RDLP w Radomiu jest współorganizatorem przedsięwzięcia.

Jest to wystawa przyrodnicza ukazująca problematykę negatywnego wpływu inwazyjnych gatunków obcych (IGO) roślin i zwierząt na stan i kondycję rodzimego środowiska przyrodniczego. W szczególności ma przedstawiać pochodzenie, specyfikę, drogi rozprzestrzeniania i zwiększania zasięgów występowania wybranych gatunków inwazyjnych, zagrożenia przez nie powodowane, aktualny stan prawny tej tematyki w ujęciu europejskim i krajowym, a także sposoby eliminacji niepożądanych elementów gatunkowych. Gatunki inwazyjne są istotnym czynnikiem globalnego wymierania gatunków.

Wystawa jest zorganizowana głównie w oparciu o okazy dermoplastyczne zwierząt z kolekcji własnej Działu Przyrody muzeum, jak również eksponaty wypożyczone z innych placówek muzealnych i badawczych. Wystawę tworzyć będą również wykonane w skali rzeczywistej i w makroskali modele zwierzęce i roślinne, fotogramy oraz plansze opisowe.

Osią narracyjną i merytoryczną wystawy staną się zapisy ustawowe ustawy o inwazyjnych gatunkach obcych oraz rozporządzenie określające ich listy gatunkowe. Szczegółowe monografie gatunków, określanie ich stopnia inwazyjności i dróg rozprzestrzeniania zostaną oparte na danych Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Instytutu Ochrony Przyrody PAN.

Częścią wystawy będzie także informowanie i edukowanie o działaniach podejmowanych na rzecz zwalczania gatunków obcych, w tym przez Lasy Państwowe.

Podczas wystawy prezentowane będą także filmy przyrodnicze związane z tematyką przedsięwzięcia, w tym zrealizowane we współpracy i związane z LP („Kłopotliwi przybysze” – film przyrodniczy (Leśne Studio Filmowe ORWLP w Bedoniu na zlecenie LP) oraz film: „Las bliżej nas – Gatunki obce i inwazyjne”.

Poetycko-wirtualny prolog do wystawy stanowić będzie Stachuriada polska http://rtf.com.pl/stachuriada-poetycko-wizualny-prolog-wystawy-inwazja/

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1258640515343110?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22user_timeline%22%7D%2C%7B%22mechanism%22%3A%22surface%22%2C%22surface%22%3A%22groups_highlight_units%22%7D]%2C%22ref_notif_type%22%3Anull%7D

 

Termin wystawy: 20 grudnia 2024 r. – 31 marca 2025 r.

Godziny zwiedzania muzeum: https://www.muzeum.edu.pl/pl/radom/godziny-otwarcia,13.htm

Kurator wystawy: Marek Słupek

Współorganizator:

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu

Patronat honorowy:

Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Patronat medialny:

Radio Radom, Moc Miasta, radioradom.pl, Radio Rekord, TV Dami, CoZaDzień, 7Dni, , MuzeOn, ESKA, RDC, Twój Radom, Mój Radom, Echo Dnia, ObiektywnieInfo.pl, Radio PLUS, Gość Niedzielny.

Materiały do pobrania