Lista aktualności Lista aktualności

"Las do góry nogami"

Wielu z nas na pewno obawia się tych małych ssaków, ze względu na to, że nieraz słyszało o tym, że komuś nietoperz wkręcił się we włosy. W skrajnych przypadkach można było zasłyszeć miejską legendę o tym, że kiedyś komuś spróbowały wyssać krew. Dziś w ramach akcji #LasDoGóryNogami przybliżymy fakty i mity o nietoperzach.

Nietoperze piją krew

Prawda, ale dotyczy to tylko trzech gatunków na około 1400 znanych nam. Są to Diphylla ecaudata, Desmodus rotundus, Diaemus youngi, które zamieszkują głównie Amerykę Południową oraz Środkową i nie są odnotowywane na terenie Europy. Zazwyczaj ich działanie polega na nacięciu, przy użyciu zębów (w ich ślinie znajdują się substancje znieczulające, przez co ofiara nie czuje ukłucia),  skóry zwierząt hodowlanych i zlizywaniu wyciekającej krwi. Pobierają niewielką ilość krwi.

Gatunki występujące w Polsce żywią się głównie owadami. Nietoperz w ciągu jednej nocy potrafi zjeść aż 3000 komarów! Na świecie spotykane są gatunki, które mogą żywić się owocami, czy nektarem roślin.

Wplątują się we włosy

Fałsz. Nietoperze dzięki echolokacji są w stanie ustalić, że nie tylko nasze głowy stają im na przeszkodzie, ale fryzury także są dla nich dużą przeszkodą.

Śpią głową w dół

Prawda. Nietoperze, w porównaniu do innych ssaków, mają dość duże serce w stosunku do całego ciała. Duże serce i duża objętość wyrzutowa pozwalają nietoperzom odpoczywać do góry nogami. W sercu mają też odpowiednie zastawki zapobiegające cofaniu się krwi, a tętnice, żyły i naczynia włosowate są specyficznie zbudowane.
Wisząc w dół nie męczą się i nie napinają mięśni.