Zasoby leśne

Na terenie Nadleśnictwa Starachowice największy udział stanowią siedliska lasowe zajmujące ponad połowę powierzchni lasów. Gatunkiem dominującym jest sosna z udziałem 83%. Z uwagi na prowadzoną przebudowę drzewostanów, wzrasta znaczenie jodły i gatunków liściastych. Spośród tych ostatnich największym udziałem cieszy się dąb. Średni wiek lasów na terenie nadleśnictwa wynosi 68 lat. Średnia zasobność drzewostanów wzrasta i wynosi obecnie 279 m³/ha. Prawie wszystkie tereny leśne (99,23%) stanowią lasy ochronne.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Nadzór na lasami niepaństwowymi sprawuje Starostwo Powiatowe w Starachowicach