Lasy regionu

Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha i są bardzo zróżnicowane, podobnie jak lesistość tego terenu. Wiele z nich przetrwało dawne osadnictwo i nadal tworzy zwarte leśne obszary. Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Inne wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca są bardziej rozdrobnione, ale także cenne i mające swoją specyfikę.

Polskie lasy

Poland is in the European lead, while concerning the area of all forests. They cover about 29,2 % of the country territory, and grow within the area of 9,1 million hectares. The overwhelming majority of the forests is state owned, of which almost 7,6 million hectares are managed by the State Forests National Forest Holding..

PGL Lasy Państwowe

The State Forests National Forest Holding is the largest organisation in the European Union managing forests, which belong to the State Treasury and celebrating its 90 anniversary this year.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zanocuj w lesie w Puszczy Iłżeckiej

Zanocuj w lesie w Puszczy Iłżeckiej

Wyobraź sobie, że się po przebudzeniu widzisz zielone liście, kołyszące się korony drzew i promienie słońca, chcące się przez nie przedostać. Do Twoich uszu dociera śpiew ptaków, stukanie dzięcioła i szum wiatru.

Teraz to możliwe!

W Nadleśnictwie Starachowice w dniu 30.04.2021 r. Decyzją Nadleśniczego został wdrożony ogólnokrajowy program „Zanocuj w lesie”. Celem programu jest umożliwienie bezpiecznego i legalnego nocowania w lesie na wyznaczonym obszarze. Specjalnie wyznaczony teren zachwyca mozaiką siedlisk leśnych, różnorodnością gatunkową roślin i zwierząt. Na obszarze znajdują się różne formy ochrony przyrody tj.: rezerwat, obszar Natura 2000, rośliny oraz zwierzęta podlegające ochronie prawnej. Będąc w lesie zachowuj się  w myśl zasad „Leave no trace” (ang. Nie zostawiaj śladów) – innymi słowami,
staraj się być niewidzialny.

Ankieta dla użytkowników Zanocuj w lesieŻyczymy, aby czas spędzony w lesie, korzystnie wpłynął na Twoje samopoczucie
i dał wytchnienie od codzienności.

 

Lokalizacja obszaru widoczna jest na mapie:

 

mapa obszaru Zanocuj w lesie

Mapę możesz zabrać ze sobą w aplikacji w telefonie:

  1. android: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US

  2. iPhone: https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663

z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.


Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]

  2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno:

    1. O chęci rozpalenia ognia należy powiadomić Leśniczego Leśnictwa Lubienia (Paweł Załęski tel. 694 422 164). Przygotowane drewno znajduje się przy palenisku (współrzędne: 51°03'03.0"N 21°10'41.4"E). Z drewna można korzystać w celu rozpalenia ogniska jedynie w wyznaczonym miejscu. Podczas palenia ogniska należy pilnować ognia i nie oddalać się. Po paleniu ogniska należy zostawić po sobie porządek.

  3. Mapy okresowego zakazu wstępu do lasu znajdziesz tu:  https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

  4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu link do bezpiecznego korzystania z lasu na czaswlas.pl 

  5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.

Obecnie prace gospodarcze prowadzone są w:

Leśnictwie Lubienia - oddziały: 20n, 20l, 24h

Leśnictwo Lipie - oddziały: 142j, 142g
Leśnictwie Michałów - oddziały: 171 j, 171 k, 164 c, 164 d

  1. W okresie jesiennym i zimowym, terminy polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin znajdziesz tu: http://www.brody.info.pl/. Na obszarach na których odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
     

    Kontakt do Kół Łowieckich:

                            Koło Łowieckie Ponowa http://ponowa.starachowice.pl

    Informacje o polowaniach indywidualnych na wyznaczonym obszarze można uzyskać kontaktując się z:

    Prezesem Koła Łowieckiego Ponowa tel. 695 932 776

    Dodatkowo informujemy, że „Książka ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym" znajduje się w Starachowicach przy ul. Radomskiej 5 (pomieszczenie sklepu całodobowego „Delikatesy IGA").


    Koło Łowieckie Nemrod http://kolo-nemrod.pl

    Informacje o polowaniach indywidualnych na wyznaczonym obszarze można uzyskać kontaktując się z:
                 
    Prezesem Koła Łowieckiego Nemrod tel. 728 728 803

                          Łowczym Koła Łowieckiego Nemrod tel. 603 093 814

    Dodatkowo, chcąc zwiększyć bezpieczeństwo na wyznaczonym obszarze, myśliwi wpisują swoją obecność w łowisku do Elektronicznej Książki Ewidencji Pobytu (EKEP) do godziny 15:00w dniu zamierzonego polowania. Czas trwania polowaniado godziny 15:00 dnia następnego.

  2. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres starachowice@radom.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
Zastępca Nadleśniczego

 

Nadleśnictwo Starachowice przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.