Asset Publisher Asset Publisher

Organizacja Nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz.

Dział Finansowo - Księgowy zajmuje się sprawami związanymi finansami nadleśnictwa Do jego zadań należy w szczególności: prowadzenie ewidencji i formalno – rachunkowej kontroli dokumentów, sporządzanie planów finansowych, analiz i sprawozdawczości, rozliczanie działalności gospodarczej i administracyjnej oraz terminowe egzekwowanie wszelkich należności i regulowanie zobowiązań.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.
 

Regulamin organizacyjny Nadleśnictwa Starachowice dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Świętokrzyscy leśnicy na 27. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Świętokrzyscy leśnicy na 27. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu zapraszają w sobotę 15 czerwca na 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W tym roku święto nauki odbędzie się pod hasłem „Nie do wiary!”. Po raz kolejny obecne będą na nim Lasy Państwowe, które są zarówno wystawcą, jak i partnerem wydarzenia.

W ramach działań promocyjnych i edukacyjnych Lasów Państwowych podczas 27. Pikniku Naukowego zaprezentowane będzie stoisko edukacyjne LKP „Puszcza Świętokrzyska”. Przygotują je nadleśnictwa: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk oraz RDLP w Radomiu. Realizowanych będzie 9 pokazów i warsztatów nawiązujących do tematyki pikniku tj. „NIE DO WIARY!”. Prezentowane będą zagadnienia dotyczące Lasów Państwowych, wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej, a także społecznej funkcji lasu i projektów realizowanych przez LP dla przyrody. Ponadto leśnicy pokażą osiągnięcia LP w związku z jubileuszem 100-lecia oraz zagadnienia związane z żywnością pochodzenia leśnego „Dobre z Lasu”. Całość pokazów odbędzie się w niepowtarzalnym, świętokrzyskim klimacie.

Strona www Pikniku NaukowegoLeśnicy zaprezentują pokazy i warsztaty:

1)       Dąb Bartek – niewiarygodne drzewo

Opowiemy jak witalny jest legendarny pomnik przyrody dąb Bartek liczący ponad 700 lat; jakie procesy zachodzą w wiekowym drzewie; jakie są sposoby jego ochrony i zachowania; będzie można ułożyć scenariusz ochrony drzewa i poznać jego bioróżnorodność – organizmy z nim związane.

2)       CO2 – ile las go wchłania

Pokażemy, jakie jest wchłanianie CO2 w zależności od wieku, siedliska, składu gatunkowego, struktury i stanu zdrowotnego lasu; opowiemy o leśnym śladzie węglowym i projekcie Lasów Państwowych "Leśne Gospodarstwa Węglowe" związanym ze zwiększeniem pochłaniania CO2 oraz o naszych działaniach w ramach społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych i realizowanymi działaniami wraz z innymi organizacjami w obszarze ESG.

3)       Drewno – 30 tysięcy zastosowań

Opowiemy o 30 tysiącach zastosowań drewna i produktów z niego pochodzących, od zastosowań w życiu codziennym, po specjalistyczne; będzie można poznać właściwości drewna różnych gatunków drzew.

4)       Mieszkania dzikich zapylaczy i pszczół

Pokażemy mieszkania dzikich zapylaczy i pszczół, różnorodność rodzajów konstrukcji mieszkalnych różnych gatunków owadów zapylających – dzikich zapylaczy i pszczół – od pojedynczych konstrukcji, przez barcie i kłody bartne do uli; opowiemy o efektach projektu LP „Pszczoły wracają do lasu”; wykonacie tu element hotelu dla owadów – dzikich zapylaczy oraz zrobicie własną świeczkę.

5)       Grzybowa "sieć internetowa"

Pokażemy interakcje i komunikację grzybów i porostów, opowiemy o roli grzybów i porostów w przyrodzie; będzie można dowiedzieć się jak działa skala porostowa oceny jakości powietrza.

6)       Las jak gąbka

Opowiemy o retencji wodnej w lesie, sposobach jej zatrzymania, ochronie lasów przed suszą będącą konsekwencją zmian klimatu, a także sposobach oszczędzania wody i utrzymania czystości wód; będzie można poznać projekty przyrodnicze Lasów Państwowych związane z retencją i ochroną gatunków i siedlisk wodnych oraz dowiedzieć się jak wykonać naturalny filtr wody w ramach surwiwalu, który jest popularny dzięki projektowi LP „Zanocuj w lesie”.

7)       Zaskakujące życie śródleśnej łąki

Poznacie tu sposoby ochrony czynnej śródleśnych łąk i mokradeł oraz bogactwo gatunkowe łąk ze szczególnym zwróceniem uwagi na motyle związane rozwojowo z określonymi gatunkami roślin; skomponujecie tu własną mieszankę nasion na mini łąkę kwietną.

8)       Dziupla dla nietoperzy i ptaków

Poznacie tu naturalne i sztuczne kryjówki i miejsca rozrodu dla nietoperzy i ptaków, sposoby monitoringu i badań nietoperzy – przygotowaliśmy wystawę „Chronimy mopki w lasach” wykonaną w ramach projektu realizowanego przez ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy pt. „Czynna ochrona mopka zachodniego na wybranych obszarach leśnych w Polsce”; dowiecie się też dlaczego ludzie czasem boją się nietoperzy i jaka jest ich rola w przyrodzie; poznacie różnorodność ptaków i ich gniazd.

9)       Kąpiel leśna i strefa relaksu. Leśne zabawy

Tu poznacie w praktyce wpływ kąpieli leśnej – shinrin-yoku i lasu na zdrowie człowieka; na najmłodszych czekają zabawy leśne i gry zręcznościowe z użyciem naturalnych, drewnianych materiałów; uczestnicy pikniku będą mogli się przekonać jak to jest mieć zwierzęce uszy; tym, którzy szukają wyciszenia leśnicy zaproponują kąpiel leśną i strefę relaksu na leżakach i pufach, przy dźwiękach i zapachach natury wprost z Puszczy Świętokrzyskiej.

***

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa plenerowa impreza w Europie, realizowana od 1997 roku, której uczestnikami byli fani nauki i przyrody, młodzież, rodziny z dziećmi, naukowcy. Uczestnikami wydarzenia co roku są setki tysięcy osób.

Piknik Naukowy plenerowe wydarzenie upowszechniające naukę, rozbudzające ciekawość i inspirujące do samodzielnego poszukiwania wiedzy. W imprezie weźmie udział 120 instytucji z Polski oraz z innych krajów (instytuty naukowe, uczelnie wyższe, ale również koła naukowe, szkoły i prywatne firmy, które zajmują się nauką i edukacją). Będzie można zobaczyć ponad 1000 pokazów, które w widowiskowy sposób wytłumaczą zjawiska z zakresu wielu dziedzin nauki. Impreza zagwarantuje mnóstwo atrakcji dla wszystkich.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić czerwcowy dzień z leśnikami!

Wstęp wolny!