Asset Publisher Asset Publisher

Organizacja Nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz.

Dział Finansowo - Księgowy zajmuje się sprawami związanymi finansami nadleśnictwa Do jego zadań należy w szczególności: prowadzenie ewidencji i formalno – rachunkowej kontroli dokumentów, sporządzanie planów finansowych, analiz i sprawozdawczości, rozliczanie działalności gospodarczej i administracyjnej oraz terminowe egzekwowanie wszelkich należności i regulowanie zobowiązań.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.
 

Regulamin organizacyjny Nadleśnictwa Starachowice dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

X Dary Świętokrzyskich Lasów w Parku Miejskim w Kielcach

X Dary Świętokrzyskich Lasów w Parku Miejskim w Kielcach

8 września Lasy Państwowe – świętokrzyscy i radomscy leśnicy, Radio Kielce i Miasto Kielce zapraszają na wielki piknik rodzinny „Dary Świętokrzyskich Lasów” –tym razem w Parku Miejskim w Kielcach. Przed piknikiem leśnicy zapraszają na grzybobranie.

Piknik organizują: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk wraz z Radiem Kielce i Miastem Kielce.

Wydarzenie skierowane jest do rodzin, pasjonatów przyrody, osób aktywnie spędzających czas na łonie natury i dbających o profilaktykę zdrowotną, turystów, grzybiarzy i smakoszy leśnej kuchni. Na gości czeka wiele atrakcji, m.in. wspólne grzybobranie, warsztaty przyrodnicze, gotowanie i degustacja potraw z darów lasu, pokazy sokolnicze, jarmark artykułów z darów natury.

Wielkie grzybobranie

Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia jest wspólne grzybobranie pod przewodnictwem świętokrzyskich leśników. Już o godz. 8 na pasjonatów zbierania grzybów będą czekały busy na ulicy Zamkowej w Kielcach, które rozwiozą uczestników do lasów – tym razem do nadleśnictw: Daleszyce, Łagów i Suchedniów. Zapraszamy również osoby, które przyjadą własnymi samochodami, rowerami lub przyjdą pieszo. Opiekę nad grzybiarzami będą sprawowali miejscowi leśnicy. Szczegółowe informacje w nadleśnictwach oraz RDLP w Radomiu.

Wyjazd z Kielc z ulicy Zamkowej. Busy będą podstawione na godzinę 7.45, wyjazd o godzinie 8.00. Powrót około godz. 13, również na ulicę Zamkową.

Mapa miejsc grzybobrania:

Nadleśnictwo Daleszyce "Parking leśny Wymysłów”

Nadleśnictwo Suchedniów. Leśniczówka "Na Kruku"

Nadleśnictwo Łagów „Parking leśny Złota Woda”

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?ll=50.78007541752853%2C21.029673663854016&z=15&mid=1kKty1eoZzwOAKynvnXpSha4a1qMvw50

Na najlepszych grzybiarzy czekają nagrody. Z koszykami zapraszamy też Parku Miejskiego w Kielcach, gdzie będzie można zaprezentować swoje zbiory. Wybierzemy najlepszego grzybiarza, a zaproszeni przez nas specjaliści przeszkolą chętnych z rozpoznawania grzybów.

W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych/braku grzybów zapraszamy również do lasu – na spacery tematyczne z leśnikami!

Leśny piknik rodzinny w Parku Miejskim w Kielcach

W godz. od 13 do 18.30 w Parku Miejskim w Kielcach odbędzie się piknik, podczas którego będziemy promować skarby natury kryjące się w świętokrzyskich lasach oraz będzie można wziąć udział w wielu aktywnościach dla zdrowia.

Będzie smaczna niespodzianka z grzybów – tym razem gotowanie z Mirosławem Ciołakiem, popularnym świętokrzyskim kucharzem, który przygotuje danie na bazie borowików, aż 1 000 porcji!

Leśnicy wraz z organizacjami partnerskimi przygotowali quizy i konkursy z nagrodami, atrakcje dla dzieci oraz wystawy prezentujące skarby świętokrzyskich lasów i możliwości uprawiania sportu, turystyki i rekreacji w lesie. Opowiedzą o zmianach w gospodarowaniu w związku z lasami społecznymi. Będzie można poznać osiągnięcia leśnictwa – jego współczesne i tradycyjne aspekty w związku z jubileuszem 100-lecia Lasów Państwowych. Leśnicy pokażą jak dbają o lasy, chronią je i spełniają różnorodne potrzeby społeczne związane z nimi. Dla fanów nowych technologii będzie pokaz dronów, leśnicy pokażą jak stosują je w ochronie przeciwpożarowej lasów, ochronie lasu w związku z szacowaniem szkół pohuraganowych, czy dla ochrony przyrody.

Zorganizowany zostanie także jarmark artykułów z darów natury. Będzie można posłuchać leśnej i myśliwskiej muzyki.

Szczegółowy program znajduje się na plakacie.

Wydarzenia towarzyszące (w godz. 13-18.30 Park Miejski w Kielcach):

  • Prezentacja Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” – stoiska tematyczne nadleśnictw: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk. Leśnicy zaprezentują pokazy i warsztaty dotyczące dębu Bartka, znaczenia lasu dla klimatu, drewna, jako produktu ekologicznego i odnawialnego o wielu zastosowaniach. Pokażą mieszkania dla dzikich zapylaczy, opowiedzą o znaczeniu grzybów dla przyrody i człowieka oraz o tym jak utrzymać wodę w lesie i jak duże jest znaczenie łąk dla ochrony różnych organizmów, zwłaszcza motyli. Będzie można zobaczyć budki i schrony dla ptaków i nietoperzy oraz zrobić swoją własną budkę dla ptaków lub mini domek dla dzikich zapylaczy. Dla szukających relaksu będzie nauka kąpieli leśnej shinrin-yoku, a dla szukających możliwości noclegu informacja i pokaz w ramach popularyzacji programu „Zanocuj w lesie”. Na najmłodszych czekają zabawy leśne i gry zręcznościowe z użyciem naturalnych, drewnianych materiałów. Będzie można otrzymać przewodniki turystyczne i mapy, w tym przewodnik „Czas w las”. Leśnicy opowiedzą też o Koncepcji Zagospodarowania Turystycznego dla Nadleśnictw Daleszyce, Kielce i Zagnańsk i lasach społecznych wokół Kielc;
  • Pokaz dronów – leśnicy pokażą jak stosują je w ochronie przeciwpożarowej lasów, ochronie lasu w związku z szacowaniem szkół pohuraganowych, czy dla ochrony przyrody;
  • Leśnicy prezentować będą też działania realizowane ze środków Unii Europejskiej w zakresie ochrony przyrody, małej retencji i działań przeciwdziałających zmianom klimatu oraz projektów z zakresu innowacji tj. Las Energii i Leśne Gospodarstwa Węglowe, a także działania w ramach zwiększania lesistości;
  • Prezentacja tematyki pszczelarstwa i bartnictwa, w tym działań zrealizowanych w ramach projektu „Pszczoły wracają do lasu”, będzie można spróbować leśnych miodów oraz porozmawiać z leśnikami – pszczelarzami i bartnikami;
  • Pokaz Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu oraz sygnalistów i sokolników z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku;
  • Nie zabraknie informacji na temat zrównoważonego korzystania z zasobów lasu, w tym różnorodnych darów lasu – prezentowana będzie wystawa „Dary Lasu” o ziołach, owocach, grzybach leśnych oraz promująca inne dary lasu;
  • Pokazy rzeźbienia w drewnie;
  • Konkurs plastyczny „Drzewo Marzeń”;
  • Sadzonka ze szkółki leśnej w Nadleśnictwie Daleszyce dla krwiodawców lub za elektrośmieci;
  • Stoiska wystawowe instytucji i organizacji partnerskich (m.in. Świętokrzyski Park Narodowy, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku, służb mundurowych (policja, straż pożarna), Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, Madejówka Bushcraft Team, Kwalifikowana Pierwsza Pomoc – Świętokrzyskie, Zielarski Kącik Karii, PTTK Kielce, Stowarzyszenie Ostrower);
  • Profilaktyka prozdrowotna w wykonaniu organizacji i instytucji partnerskich;
  • Jarmark świętokrzyskich producentów artykułów z darów natury.

Wstęp wolny – zapraszamy!

Organizatorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk; Radio Kielce, Miasto Kielce.

Nasi partnerzy: ZOZ MSWiA w Kielcach, Kielecka Izba Aptekarska, RCKiK, Centrum Odchudzania Olgi Chaińskiej, Harcerski Szczep Buki ZHP Kielce.

Miejsce:

Lasy nadleśnictw: Daleszyce, Łagów, Suchedniów (grzybobranie), Park Miejski w Kielcach (piknik)

Termin:

8 września, godz. 8.00-18.30

Osoby do kontaktu:

Cezary Bąk – Nadleśnictwo Kielce

e-mail: cezary.bak@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 335 63 85, tel. kom. 661 991 970

 

Paweł Kosin – Nadleśnictwo Daleszyce

e-mail: pawel.kosin@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 317 19 68 w. 102, tel. kom. 606 669 777

 

Monika Karst – Nadleśnictwo Łagów

e-mail: monika.karst@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 307 40 23, tel. kom. 519 350 510

 

Anna Wojkowska-Klata – Nadleśnictwo Suchedniów

e-mail: anna.wojkowska@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 317 19 68, tel. kom. 608 086 839

 

Link do mapy grzybobrania:

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?ll=50.78007541752853%2C21.029673663854016&z=15&mid=1kKty1eoZzwOAKynvnXpSha4a1qMvw50