Lasy regionu

Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha i są bardzo zróżnicowane, podobnie jak lesistość tego terenu. Wiele z nich przetrwało dawne osadnictwo i nadal tworzy zwarte leśne obszary. Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Inne wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca są bardziej rozdrobnione, ale także cenne i mające swoją specyfikę.

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"Las do góry nogami"

"Las do góry nogami"

Wielu z nas na pewno obawia się tych małych ssaków, ze względu na to, że nieraz słyszało o tym, że komuś nietoperz wkręcił się we włosy. W skrajnych przypadkach można było zasłyszeć miejską legendę o tym, że kiedyś komuś spróbowały wyssać krew. Dziś w ramach akcji #LasDoGóryNogami przybliżymy fakty i mity o nietoperzach.

Nietoperze piją krew

Prawda, ale dotyczy to tylko trzech gatunków na około 1400 znanych nam. Są to Diphylla ecaudata, Desmodus rotundus, Diaemus youngi, które zamieszkują głównie Amerykę Południową oraz Środkową i nie są odnotowywane na terenie Europy. Zazwyczaj ich działanie polega na nacięciu, przy użyciu zębów (w ich ślinie znajdują się substancje znieczulające, przez co ofiara nie czuje ukłucia),  skóry zwierząt hodowlanych i zlizywaniu wyciekającej krwi. Pobierają niewielką ilość krwi.

Gatunki występujące w Polsce żywią się głównie owadami. Nietoperz w ciągu jednej nocy potrafi zjeść aż 3000 komarów! Na świecie spotykane są gatunki, które mogą żywić się owocami, czy nektarem roślin.

Wplątują się we włosy

Fałsz. Nietoperze dzięki echolokacji są w stanie ustalić, że nie tylko nasze głowy stają im na przeszkodzie, ale fryzury także są dla nich dużą przeszkodą.

Śpią głową w dół

Prawda. Nietoperze, w porównaniu do innych ssaków, mają dość duże serce w stosunku do całego ciała. Duże serce i duża objętość wyrzutowa pozwalają nietoperzom odpoczywać do góry nogami. W sercu mają też odpowiednie zastawki zapobiegające cofaniu się krwi, a tętnice, żyły i naczynia włosowate są specyficznie zbudowane.
Wisząc w dół nie męczą się i nie napinają mięśni.