Lasy regionu

Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha i są bardzo zróżnicowane, podobnie jak lesistość tego terenu. Wiele z nich przetrwało dawne osadnictwo i nadal tworzy zwarte leśne obszary. Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Inne wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca są bardziej rozdrobnione, ale także cenne i mające swoją specyfikę.

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Tajemniczy grot włóczni

Tajemniczy grot włóczni

W dniu 02.06.2019r w trakcie prowadzonych poszukiwań na terenie lasów Nadleśnictwa Starachowice  przedmiotów Wojny Obronnej 1939r, Stowarzyszenie Grupa Ochrony Zabytków Fort ze Starachowic odkryła na głębokości ok 15cm żelazny grot włóczni o długości 26cm. Teren został zabezpieczony, a znalezisko pozostało w ziemi do dyspozycji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dnia 03.06.2019r Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach zezwolił Stowarzyszeniu na podjęcie grotu z ziemi, który wstępnie datowany jest na okres cesarstwa rzymskiego.

Stowarzyszenie Grupa Ochrony Zabytków Fort wykonuje poszukiwania z wykorzystaniem wykrywaczy metali na podstawie pozwolenia  udzielonego Decyzją Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach nr 3341/2019 z dnia 24.04.2019r.