Wydawca treści
Organizacja Nadleśnictwa
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.
Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.
Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.
Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.
Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu.
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz.
Dział Finansowo - Księgowy zajmuje się sprawami związanymi finansami nadleśnictwa Do jego zadań należy w szczególności: prowadzenie ewidencji i formalno – rachunkowej kontroli dokumentów, sporządzanie planów finansowych, analiz i sprawozdawczości, rozliczanie działalności gospodarczej i administracyjnej oraz terminowe egzekwowanie wszelkich należności i regulowanie zobowiązań.
Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.
Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.
Najnowsze aktualności
Podsumowanie akcja Straży Leśnej „Choinka 24”
Podsumowanie akcja Straży Leśnej „Choinka 24”
W dniach od 12 do 23 grudnia Straż Leśna w całej Polsce, w tym na terenie nadleśnictw RDLP w Radomiu przeprowadziła akcję „Choinka 24”. Jej celem było przeciwdziałanie nielegalnemu pozyskaniu tzw. „choinek” oraz stroiszu – gałęzi drzew iglastych, a także kłusownictwu.
Działania były prowadzone były przede wszystkim na terenach szczególnie narażonych na występowanie kradzieży, m.in. tam, gdzie rosną drzewostany jodłowe. Oprócz terenów leśnych, kontrola obejmowała także stoiska handlowe oferujące do sprzedaży naturalne choinki i stroiki. Sprzedający musieli wykazać legalność ich pochodzenia, przedstawiając asygnatę – dokument wydany przez leśników, lub inny dowód uczciwego pozyskania czy zakupu drzewek i gałęzi, w przypadku plantacji „nieleśnych”.
Straż leśna uczestniczyła w 147 interwencjach. Zadania te wykonywano we współpracy z terenowymi jednostkami policji i straży miejskich.
W czasie akcji stwierdzono 6 przypadków kradzieży stroiszu. Tendencja do kradzieży stroiszu utrzymuje się niemal cały rok. Jest on wykorzystywany nie tylko do robienia stroików i innych ozdób świątecznych, ale też na wieńce. Uwaga straży leśnej zwrócona była także na rośliny, które mogą być pozyskiwane nielegalnie w związku z tworzeniem ozdobnych dekoracji „wianków” i ostatnio bardzo popularnych aranżacji w typie „las w słoiku”, w których używane są różne gatunki mchów. Wiele z nich objętych jest ochroną gatunkową.
W czasie tegorocznej akcji „Choinka” na terenie RDLP w Radomiu strażnicy leśni udzielili 99 pouczeń w trybie art. 41, nałożyli 12 mandatów karnych na kwotę 1 600 zł oraz dokonali 61 wylegitymowań. Przeprowadzono 20 kontroli podmiotów gospodarczych w zakresie legalności pochodzenia tzw. innych produktów leśnych. Nie odnotowano zdarzeń niebezpiecznych oraz przypadków kłusownictwa.
Akcja miała także na celu przeciwdziałanie pozostałym rodzajom szkodnictwa leśnego, takich jak bezprawny wjazd do lasu pojazdem (odnotowano 94 przypadki), niszczenie przyrody czy infrastruktury turystycznej. Ma ona również uświadomić społeczeństwu, że ogołacanie drzew z gałęzi pogarsza ich kondycję, a czasem prowadzi do ich obumierania.