Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja Nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz.

Dział Finansowo - Księgowy zajmuje się sprawami związanymi finansami nadleśnictwa Do jego zadań należy w szczególności: prowadzenie ewidencji i formalno – rachunkowej kontroli dokumentów, sporządzanie planów finansowych, analiz i sprawozdawczości, rozliczanie działalności gospodarczej i administracyjnej oraz terminowe egzekwowanie wszelkich należności i regulowanie zobowiązań.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.
 

Regulamin organizacyjny Nadleśnictwa Starachowice dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podziękowaliśmy krwiodawcom za ich bezcenny dar

Podziękowaliśmy krwiodawcom za ich bezcenny dar

Wydarzenie „Choinka dla życia” zorganizowane przez Lasy Państwowe oraz Narodowe Centrum Krwi zakończyło się kolejny raz dużym sukcesem. Podczas akcji na terenie RDLP w Radomiu w pięciu punktach (Radom, Kielce, Końskie, Grójec, Chlewiska) rozdano blisko 470 świątecznych drzewek. Udało się zebrać 170 985 ml krwi i jej składników w regionie radomskim i świętokrzyskim.

„Choinka dla życia” to inicjatywa Lasów Państwowych, której celem była promocja szczytnej idei krwiodawstwa. W organizacji akcji uczestniczyło również Narodowe Centrum Krwiodawstwa.

18 grudnia w ponad 89 miejscach w całej Polsce, w tym w Radomiu, Kielcach, Końskich, Grójcu i Chlewiskach każdy, kto oddał krew, otrzymał choinkę od leśników.

W regionie radomskim i świętokrzyskim leśnicy przekazywali choinki w pięciu lokalizacjach:

- Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr Konrada Vietha w Radomiu przy ul. Limanowskiego 42 w Radomiu – koordynacja RDLP w Radomiu i Nadleśnictwo Radom przy wsparciu organizacyjnym Nadleśnictwa Marcule.

- Oddział terenowy RCKiK w Radomiu w Grójcu – budynek Urzędu Miasta i Gminy Grójec – koordynacja Nadleśnictwo Grójec;

- Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach przy ul. Jagiellońskiej 66 w Kielcach – koordynacja Nadleśnictwo Kielce przy wsparciu organizacyjnym Nadleśnictwa Daleszyce;

- Oddział Terenowy Poboru Krwi w Końskich RCKiK w Kielcach – szpital powiatowy w Końskich – koordynacja Nadleśnictwo Barycz przy wsparciu organizacyjnym Nadleśnictwa Radoszyce;

- Budynek Przedszkola w Chlewiskach, ul. Szkolna 6 – koordynacja Nadleśnictwo Skarżysko, akcja w partnerstwie ze stowarzyszeniem EKIPA Lodowcowa Chlewiska.

Choinki przekazane podczas akcji pochodziły z nadleśnictw: Barycz, Chmielnik, Daleszyce, Dobieszyn, Grójec, Kielce, Kozienice, Łagów, Marcule, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom, Skarżysko, Starachowice, Staszów, Suchedniów, Zagnańsk i Zwoleń.

W akcji mógł wziąć udział każdy, kto nie wykazywał przeciwwskazań zdrowotnych do oddania krwi. Drzewka rozdawane w ramach akcji pochodziły ze specjalnych plantacji. Każde drzewko przyozdobiono bombką z życzeniami oraz podziękowaniem za szlachetny gest donatora. Na bombce znalazła się również instrukcja jak pielęgnować naturalną choinkę w domu.

Krwiodawcy na stoiskach edukacyjno-informacyjno-promocyjnych mogli także porozmawiać z leśnikami i zwiększyć swoją wiedzę o zrównoważonej gospodarce leśnej, ochronie przyrody i społecznych funkcjach lasu.

Krew oddało także wielu leśników, w tym pracownicy Nadleśnictwa Stąporków, Marcule i Grójec.

Krwi nie da się wyprodukować w laboratorium, można ją jedynie otrzymać od krwiodawców. Oddawanie krwi jest szlachetnym działaniem, które warto promować, nie tylko podczas świąt.