Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja Nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz.

Dział Finansowo - Księgowy zajmuje się sprawami związanymi finansami nadleśnictwa Do jego zadań należy w szczególności: prowadzenie ewidencji i formalno – rachunkowej kontroli dokumentów, sporządzanie planów finansowych, analiz i sprawozdawczości, rozliczanie działalności gospodarczej i administracyjnej oraz terminowe egzekwowanie wszelkich należności i regulowanie zobowiązań.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.
 

Regulamin organizacyjny Nadleśnictwa Starachowice dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XXIII Święto Polskiej Niezapominajki

XXIII Święto Polskiej Niezapominajki

Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Radom oraz RDLP w Radomiu zapraszają na XXIII Święto Polskiej Niezapominajki, które zapoczątkował w 2002 roku Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący Ekoradio. To święto leśników i przyrodników, którego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia.

Lasy Państwowe podczas cyklicznej imprezy, organizowanej w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku na terenie Nadleśnictwa Radom będą promować zrównoważoną gospodarkę leśną, w szczególności funkcje ekologiczne i społeczne lasów. Wydarzenie to integracja środowisk wokół idei Święta Polskiej Niezapominajki w formule pikniku. Podczas wydarzenia będzie promowany również jubileusz 100-lecia Lasów Państwowych.

Piknik organizowany w ramach obchodów Święta Polskiej Niezapominajki gromadzi całe rodziny oraz amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury. Leśnicy i ich przyjaciele organizują w tym dniu: rajdy rowerowe, nordic walking oraz warsztaty, zabawy i gry dla dzieci. Edukacja leśna będzie połączona z wystawami i aktywnościami o tematyce leśnej i występami artystów oraz pokazami rękodzieła.

W programie przewidziano m.in. występy zespołów dziecięcych, tanecznych, sygnalistów myśliwskich, sokolników, kynologiczne oraz inne atrakcje. Poza tym na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego rozstawione będą stoiska i wystawy oraz warsztaty edukacyjne nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”, Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”, Ligi Ochrony Przyrody, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Kozienickiego Parku Krajobrazowego im. prof. Ryszarda Zaręby, Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radomiu, Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Radomiu, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Oddział w Radomiu, Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach. Obecny będzie również Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego z Garbatki-Letnisko oraz Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku wraz z grupą sygnalistów i sokolników. Będzie też pokaz psów myśliwskich. Zaprezentuje się też KPP Pierwsza Pomoc – Świętokrzyskie.

Leśnicy prezentować będą też działania finansowane w ramach projektów ze środków Unii Europejskiej w zakresie ochrony przyrody, małej retencji i działań przeciwdziałających zmianom klimatu oraz projektów z zakresu innowacji tj. Las Energii i Leśne Gospodarstwa Węglowe, a także działania w ramach zwiększania lesistości.

Nie zabraknie informacji na temat zrównoważonego korzystania z zasobów lasu, w tym różnorodnych darów lasu – prezentowana będzie wystawa „Dary Lasu” o ziołach, owocach, grzybach leśnych oraz promująca miód, dziczyznę i drewno. Obecny będzie również Food Truck „Dobre z Lasu”.

Dodatkowo zorganizowany będzie jarmark, na którym będzie można podziwiać wytwarzanie rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem. Na zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem. Zapraszają wszystkich, którzy chcą rowerami przyjechać na Święto Polskiej Niezapominajki do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku w ramach Jazdy z Miasta! I innych rajdów.

Piknik zakończy się koncertem. Gwiazdą tegorocznej edycji Święta Polskiej Niezapominajki będzie zespół VIDEO.

Atrakcjami muzycznymi będą też koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Wystąpi również Jagoda Gańczorz z Technikum Leśnego w Brynku, tegoroczna laureatka konkurs „Bajarze z Leśnej Polany” im. redaktora Andrzeja Zalewskiego.

Szczegółowy plan Święta Polskiej Niezapominajki: 

10.40 – 11.00 Złożenie kwiatów przed tablicą poświęconą pamięci red. Andrzeja Zalewskiego (Hol Leśnego Ośrodka Edukacyjnego im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni Letnisku)

11.00 – 15.00 Piknik leśny, w tym „Leśne miasteczko” (teren Leśnego Ośrodka Edukacyjnego im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni Letnisku)

Scena:

  • 11.00 – 11.15 uroczyste otwarcie XXIII edycji Święta Polskiej Niezapominajki
  • 11.15 – 11.30 koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku
  • 11.30 – 11.45 występ dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Niezapominajka” w Radomiu
  • 11.45 – 12.00 występ dzieci z Publicznego Przedszkola w Jedlni-Letnisku – grupa I
  • 12.00 – 12.15 występ dzieci z Publicznego Przedszkola w Jedlni-Letnisku – grupa II
  • 12.15 – 12.30 występ dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Świętokrzyskich Partyzantów AK w Wielkiej Wsi
  • 12.30 – 12.45 występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Słupicy
  • 12.45 – 13.00 występ dzieci ze Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jedlni-Letnisku
  • 13.00 – 13.15 występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Jaroszkach
  • 13.15 – 14.00 pokazy przy scenie (sportowe, rekonstrukcje historyczne, ludzie z pasją, w tym pokaz szermierki na bagnety w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej Komisariat w Radomiu
  • 14.00 – 15.00 występ gwiazdy – zespół VIDEO

Na małej scenie na uroczysku „Darz bór” zaprezentują się:

  • Klub Seniora „Ale babki” i „Echo leśne” z Jedlni-Letniska;
  • Prezentacja Koła Gospodyń Wiejskich, „Siczkowianki” i „Marianianki”.

Informacje organizatorów dotyczące przejazdu rowerowego w ramach akcji „Jazda z miasta!":

  • Spotkanie o godz. 10, przed budynkiem dawnej NOT przy ul. Krukowskiego 1, gdzie obecnie siedzibę ma redakcja Echa Dnia;
  • 10.15 start Jazdy z miasta!;
  • Zgłoszenie do wyprawy upoważnia do otrzymania poczęstunku i wzięcia udziału w przygotowanych atrakcjach;
  • Powrót z imprezy we własnym zakresie;
  • Formularz zgłoszeniowy dla uczestników: https://radioradom.pl/jazdazmiasta/ Odsyłacz znajduje się też na stronie www Echa Dnia. Zgłoszenia przyjmowane są do piątku, 10 maja do północy;
  • Głównym organizatorem oraz inicjatorem "Jazdy z miasta!” są Salon Rowerowy RODEX, Bractwo Rowerowe oraz Grupa "Szaleni na rowerach”.

Informacja organizatorów dotycząca rajdu Nordic Walking:

  • O godz. 12 czeka na uczestników przewodnik Nordic Walking Dorota Nowak (600 972 765) z Medycznej Szkoły Policealnej i zaprasza wraz z leśnikami do wspólnego spaceru po Puszczy Kozienickiej. Spotkanie przy bramie głównej Ośrodka.

Patronat medialny nad Świętem Polskiej Niezapominajki objął Program 1 Polskiego Radia.

W Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku im. red. Andrzeja Zalewskiego można będzie także oglądać wystawę „Nie zapomnij Niezapominajki. Święto Polskiej Niezapominajki na kartach leśnej historii”: https://www.radom.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/wystawa-nie-zapomnij-niezapominajki-

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić majowy dzień z leśnikami!

Miejsce:

Nadleśnictwo Radom - Leśny Ośrodek Edukacyjny im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku, Siczki 1A, 26-630 Jedlnia-Letnisko

 

Termin:

12 maja (niedziela), godz. 10.40 – 16.00

Ważne komunikaty dotyczące bezpłatnego transportu z Radomia do ośrodka:

Nadleśnictwo Radom Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni-Letnisku zapewnia bezpłatny przewóz uczestników Święta Polskiej Niezapominajki w dniu 12 maja 2024 r.

Odjazd z Radomia:

  • przystanek na ul. Struga (przy Galerii Słonecznej) w godz. 10.30 11.00 11.30;
  • drugi przystanek na os. Gołębiów (za stacją paliw Orlen).

Powrót z ośrodka w Jedlni-Letnisku w godz. 14.30, 15.00, 15.30.

Busy będą miały z przodu plakat Święta Polskiej Niezapominajki.

 

Osoby do kontaktu:

Bernarda Zegarek – LOE w Jedlni-Letnisku

e-mail: bernarda.zegarek@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 48 322 10 11, tel. kom. 534 520 101

 

Edyta Nowicka – RDLP w Radomiu

e-mail: edyta.nowicka@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 48 385 60 16, tel. kom. 604 579 388