Asset Publisher
Zanocuj w lesie w Puszczy Iłżeckiej
Wyobraź sobie, że się po przebudzeniu widzisz zielone liście, kołyszące się korony drzew i promienie słońca, chcące się przez nie przedostać. Do Twoich uszu dociera śpiew ptaków, stukanie dzięcioła i szum wiatru.
Teraz to możliwe!
W Nadleśnictwie Starachowice w dniu 30.04.2021 r. Decyzją Nadleśniczego został wdrożony ogólnokrajowy program „Zanocuj w lesie”. Celem programu jest umożliwienie bezpiecznego i legalnego nocowania w lesie na wyznaczonym obszarze. Specjalnie wyznaczony teren zachwyca mozaiką siedlisk leśnych, różnorodnością gatunkową roślin i zwierząt. Na obszarze znajdują się różne formy ochrony przyrody tj.: rezerwat, obszar Natura 2000, rośliny oraz zwierzęta podlegające ochronie prawnej. Będąc w lesie zachowuj się w myśl zasad „Leave no trace” (ang. Nie zostawiaj śladów) – innymi słowami,
staraj się być niewidzialny.
Ankieta dla użytkowników Zanocuj w lesieŻyczymy, aby czas spędzony w lesie, korzystnie wpłynął na Twoje samopoczucie
i dał wytchnienie od codzienności.
Lokalizacja obszaru widoczna jest na mapie:
Mapę możesz zabrać ze sobą w aplikacji w telefonie:
z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
-
Regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]
-
Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno:
-
O chęci rozpalenia ognia należy powiadomić Leśniczego Leśnictwa Lubienia (Paweł Załęski tel. 694 422 164). Przygotowane drewno znajduje się przy palenisku (współrzędne: 51°03'03.0"N 21°10'41.4"E). Z drewna można korzystać w celu rozpalenia ogniska jedynie w wyznaczonym miejscu. Podczas palenia ogniska należy pilnować ognia i nie oddalać się. Po paleniu ogniska należy zostawić po sobie porządek.
-
-
Mapy okresowego zakazu wstępu do lasu znajdziesz tu: https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
-
Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu link do bezpiecznego korzystania z lasu na czaswlas.pl
-
Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.
Obecnie prace gospodarcze prowadzone są w:
Leśnictwie Lubienia - oddziały: 104b, 49f, 49g, 49h
Leśnictwo Lipie - oddziały: 155 h
Leśnictwie Michałów - oddziały: 171 j, 171 k, 164 c, 164 d
-
W okresie jesiennym i zimowym, terminy polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin znajdziesz tu: http://www.brody.info.pl/. Na obszarach na których odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
Kontakt do Kół Łowieckich:
Koło Łowieckie Ponowa http://ponowa.starachowice.plInformacje o polowaniach indywidualnych na wyznaczonym obszarze można uzyskać kontaktując się z:
Prezesem Koła Łowieckiego Ponowa tel. 695 932 776
Dodatkowo informujemy, że „Książka ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym" znajduje się w Starachowicach przy ul. Radomskiej 5 (pomieszczenie sklepu całodobowego „Delikatesy IGA").
Koło Łowieckie Nemrod http://kolo-nemrod.plInformacje o polowaniach indywidualnych na wyznaczonym obszarze można uzyskać kontaktując się z:
Prezesem Koła Łowieckiego Nemrod tel. 728 728 803Łowczym Koła Łowieckiego Nemrod tel. 603 093 814
Dodatkowo, chcąc zwiększyć bezpieczeństwo na wyznaczonym obszarze, myśliwi wpisują swoją obecność w łowisku do Elektronicznej Książki Ewidencji Pobytu (EKEP) do godziny 15:00w dniu zamierzonego polowania. Czas trwania polowaniado godziny 15:00 dnia następnego.
-
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres starachowice@radom.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
Zastępca Nadleśniczego
Nadleśnictwo Starachowice przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.