Zasoby leśne

Na terenie Nadleśnictwa Starachowice największy udział stanowią siedliska lasowe zajmujące ponad połowę powierzchni lasów. Gatunkiem dominującym jest sosna z udziałem 83%. Z uwagi na prowadzoną przebudowę drzewostanów, wzrasta znaczenie jodły i gatunków liściastych. Spośród tych ostatnich największym udziałem cieszy się dąb. Średni wiek lasów na terenie nadleśnictwa wynosi 68 lat. Średnia zasobność drzewostanów wzrasta i wynosi obecnie 279 m³/ha. Prawie wszystkie tereny leśne (99,23%) stanowią lasy ochronne.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Nadzór na lasami niepaństwowymi sprawuje Starostwo Powiatowe w Starachowicach

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Las nie płacze

Las nie płacze

W dniu 28.05.2014 roku, odbył się finał konkursu pt. „Las nie płacze, gdy go wycinamy. Nowe życie drzew w wyrobach z drewna”. Konkurs został zorganizowany przez Nadleśnictwo Starachowice i Towarzystwo Przyjaciół Lasu Koło „Kotyzka”. Honorowy Patronat objęli Starosta Starachowicki, oraz Prezydent Miasta Starachowice. Współorganizatorem finału było Starachowickie Centrum Kultury.

Przez kilka miesięcy uczestnicy konkursu realizowali zadania edukacyjno promocyjne, zarówno na terenie starachowickich lasów jak i w swoich szkołach.

W części finałowej uczniowie zaprezentowali przedstawienia słowno – muzyczne.

W konkursie wzięło udział 7 szkół:

1. III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. K. K. Baczyńskiego, ul. Gliniana 10a, 27 – 200 Starachowice.

2. Gimnazjum nr 2, ul. Iłżecka 39, 27-200 Starachowice.

3. Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza, ul. Leśna 2, 27 – 206 Starachowice

4. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kamili i Józefa Spytków w Mircu, Mirzec Stary, 27-220 Mirzec.

5. Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy, ul. Staszica 16, 27-200 Starachowice.

6. Szkoła Podstawowa nr 9, im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej, ul. Mrozowskiego 5, 27-200 Starachowice

7. Zespół Placówek Oświatowych, ul. Kościelna 10, 27 – 215 Wąchock.

 

Występy szkół oraz pozostałe zadania konkursowe oceniało pięcioosobowe Jury, w skład którego weszli przedstawiciele: Towarzystwa Przyjaciół Lasu Koło KOTYZKA, Starostwa Powiatowego, Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska,  Urzędu Miejskiego w Starachowicach oraz Starachowickiego Centrum Kultury.

Jury przyznało dwa równorzędne pierwsze miejsca w dwóch kategoriach wiekowych, dwa wyróżnienia dla szkół oraz jedno wyróżnienie indywidualne. Ponadto przyznano Specjalną Nagrodę Starosty Starachowickiego i Specjalne Nagrody Prezydenta Starachowic.

Wyniki Konkursu:

I miejsce w kategorii szkół podstawowych: Publiczna Szkoła Podstawowa w Mircu.

I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych: Gimnazjum nr 2 w Starachowicach.

I wyróżnienie: Zespół Placówek Oświatowych w Wąchocku.

II wyróżnienie: Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Starachowicach.

Nagroda Specjalna Starosty Starachowickiego: Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Starachowicach.

Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Starachowice: wszystkie szkoły z terenu Starachowic.

Wyróżnienie indywidualne: Michał Cieślik z Gimnazjum nr 2 w Starachowicach.

Trzy pierwsze szkoły zaprezentują swoje przedstawienia podczas Jarmarku u Starzecha w dniu 01.06.2014 od godziny 15.00.

Uczniowie brali ponadto czynny udział w konkursach przyrodniczych zorganizowanych przez pracowników Nadleśnictwa Starachowice. Nagrodami były sadzonki buka zwyczajnego, forma purpurowa oraz publikacje  informacyjno promocyjne dotyczące Nadleśnictwa Starachowice i Puszczy Iłżeckiej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za udział w Konkursie, Jury za pracę w Komisji Konkursowej oraz Starachowickiemu Centrum Kultury za udostępnienie Sali oraz obsługę techniczną wydarzenia.

Zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie, który zostanie niebawem ogłoszony.